6 Red World Championship 2019

Monday 2 of September, arranca el 6 Red World Championship 2019 (torneo con 6 red balls). Un torneo muy divertido para los aficionados del Snooker. Eurosport Player, the snooker house, emitirá el torneo en riguroso directo, hasta la finalísima del sábado 7 of September.

Kyren Wilson Campeón 6 Red World Championship 2018
Kyren Wilson Campeón 6 Red World Championship 2018

TV Coverage

Clasificatorias German Masters
6 Red World Championship 2019

Eurosport Player retransmitirá en exclusiva el 6 Red World Championship 2019 (in addition to all the qualifiers and all the final stages of the professional circuit).

SEASON CALENDAR 2019/20

Eurosport Player offers you, choose or see at the same time (with two devices, Tablet, Pc, Car) two live tables, a real treat for the viewer.

India Open 2017
6 Red World Championship 2019

You can subscribe to the Eurosport Player payment channel for just 6,99 € / month (39,99 € / year).

How to subscribe to Eurosport Player:

SUBSCRIBE EUROSPORT PLAYER

Clasificatorias German Masters
6 Red World Championship 2019

Format 6 Red World Championship 2018

He 6 Red World Championship 2019 tendrá lugar en el Centro de Convenciones de Bangkok (Thailand). Lo disputarán 32 players, repartidos en ocho grupos, con cuatro jugadores en cada grupo. Dicha fase se grupos se disputará (all against all) Best of 9 frames (win 5) y pasarán a octavos de final los dos mejores de cada grupo. Octavos y cuartos de final se disputarán al mejor de 11 frames (win 6), best of semifinals 13 frames (win 7) and the grand finale to the best of 15 frames (win 8).

Thepchaiya Un-Nooh Campeón 6 Red World Championship 2015
Thepchaiya Un-Nooh Campeón 6 Red World Championship 2015

Historia 6 Red World Championship

Year Champion Finalist Result season
Six-Red Snooker International
2008 England Ricky Walden England Stuart Bingham 8–3 2008/09
Six-Red World Grand Prix
2009 England Jimmy White England Barry Hawkins 8–6 2009/10
Six-Red World Championship
2010 England Mark Selby England Ricky Walden 8–6 2010/11
2012 England Mark Davis England Shaun Murphy 8–4 2012/13
2013 England Mark Davis Australia Neil Robertson 8–4 2013/14
2014 Scotland Stephen Maguire England Ricky Walden 8–7 2014/15
2015 Thailand Thepchaiya Un-Nooh China Liang Wenbo 8–2 2015/16
2016 China Ding Junhui England Stuart Bingham 8–7 2016/17
2017 Welsh Mark Williams Thailand Thepchaiya Un-Nooh 8-2 2017/18
2018 England Kyren Wilson China Ding Junhui 8-4 2018/19

 

Mark Williams Campeón 6 Red World Championship 2017
Mark Williams Campeón 6 Red World Championship 2017

GROUPS 6 RED WORLD CHAMPIONSHIP 2019

Group A

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Mohammed Shehab
2 Passakorn Suwannawat
3 Anthony McGill
4 Kyren Wilson

B Group

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Stephen Maguire
2 Luca Brecel
3 Wu Yize
4 Kritsanut Lerts’athorn

Group C

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Reanne Evans
2 Noppon Saengkham
3 Joe Perry
4 Ding Junhui

Group D

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Bernard Kiat
2 Mark Selby
3 Sunny Akani
4 Gary Wilson

Grupo E

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Kurt Dunham
2 Yan Bingtao
3 James Wattana
4 John Higgins

Grupo F

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Mohamed Khairy
2 Ryan Day
3 Jimmy White
4 David Gilbert

Grupo G

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 Alexis Callewaert
2 Ali Carter
3 Ken Doherty
4 Stuart Bingham

Grupo H

POS Player PJ PG FG FP DF PTS
1 On Yee Ng
2 Graeme Dott
3 Thepchaiya Un-Nooh
4 Mark Williams

 

SESSIONS AND RESULTS

2 DE SEPTIEMBRE PRIMER DÍA DE COMPETICIÓN

FASE DE GRUPOS

1 06:00 Gary Wilson in Sunny Akani
2 06:00 Mark Selby in Bernard Tey Choon Kiat
3 06:00 Ding Junhui in Joe Perry
4 06:00 Noppon Saengkham in Reanne Evans
5 08:30 Kyren Wilson in Anthony McGill
6 08:30 Kritsanut Lertsattayathorn in Wu Yize
7 08:30 Luca Brecel in Stephen Maguire
8 08:30 Passakorn Suwannawat in Mohamed Shehab
9 11:00 John Higgins in James Wattana
10 11:00 Yan Bingtao in Kurt Dunham
11 11:00 David Gilbert in Jimmy White
12 11:00 Ryan Day in Mohamed Khairy
13 13:30 Mark Williams in Thepchaiya Un-Nooh
14 13:30 Graeme Dott in Ng On Yee
15 13:30 Stuart Bingham in Ken Doherty
16 13:30 Ali Carter in Alexis Callewaert

3 DE SEPTIEMBRE SEGUNDO DÍA DE COMPETICIÓN

FASE DE GRUPOS

17 06:00 Kyren Wilson in Mohamed Shehab
18 06:00 Anthony McGill in Passakorn Suwannawat
19 06:00 David Gilbert in Mohamed Khairy
20 06:00 Ryan Day in Jimmy White
21 08:30 Mark Selby in Gary Wilson
22 08:30 Mark Williams in Graeme Dott
23 08:30 Thepchaiya Un-Nooh in Ng On Yee
24 08:30 Sunny Akani in Bernard Tey Choon Kiat
25 11:00 John Higgins in Yan Bingtao
26 11:00 Stuart Bingham in Alexis Callewaert
27 11:00 Ali Carter in Ken Doherty
28 11:00 James Wattana in Kurt Dunham
29 13:30 Ding Junhui in Noppon Saengkham
30 13:30 Joe Perry in Reanne Evans
31 13:30 Stephen Maguire in Wu Yize
32 13:30 Luca Brecel in Kritsanut Lertsattayathorn

4 DE SEPTIEMBRE TERCER DÍA DE COMPETICIÓN

FASE DE GRUPOS

33 06:00 David Gilbert in Ryan Day
34 06:00 Jimmy White in Mohamed Khairy
35 06:00 John Higgins in Kurt Dunham
36 06:00 Yan Bingtao in James Wattana
37 08:30 Stuart Bingham in Ali Carter
38 08:30 Ken Doherty in Alexis Callewaert
39 08:30 Mark Williams in Ng On Yee
40 08:30 Graeme Dott in Thepchaiya Un-Nooh
41 11:00 Ding Junhui in Reanne Evans
42 11:00 Joe Perry in Noppon Saengkham
43 11:00 Mark Selby in Sunny Akani
44 11:00 Gary Wilson in Bernard Tey Choon Kiat
45 13:30 Stephen Maguire in Kritsanut Lertsattayathorn
46 13:30 Kyren Wilson in Passakorn Suwannawat
47 13:30 Anthony McGill in Mohamed Shehab
48 13:30 Luca Brecel in Wu Yize

 

See also

Players Championship 2020

THE CORAL CUP SERIES SECOND STOP WITH THE PLAYERS CHAMPIONSHIP 2020 LIVE AND ON …