Championship League 2022

CHAMPIONSHIP LEAGUE 2022

OF THE 20 FROM DECEMBER 2021

AL 3 FEBRUARY 2022

Championship League 2022

TELEVISION COVERAGE

La Championship League 2022

Broadcast in Spain by the platform

MATCHROOM

 

REST OF THE WORLD

Table 1 will be available on the following platforms

  • Foxtel – Australia
  • FreeSports – United Kingdom and Ireland
  • Nova – Czech Republic and Slovakia
  • NTV – Russia, Kazakhstan, Turkmenistan, Kyrgyzstan, Uzbekistan
  • Sky Network – New Zealand
  • SuperSport – Africa
  • Sports club: Croatia and Bosnia and Herzegovina, Croatia, Macedonia, Montenegro, Serbia, Kosovo and Slovakia
  • TVP – Poland
  • Viaplay – Estonia, Latvia, Lithuania
  • Viaplay – Iceland
  • Viaplay – Scandinavia
  • Zhibo.TV – China

Table 2 by MATCHROOM

Excluding the Nordic and Baltic regions

Countries not mentioned

They can follow the two tables for MATCHROOM

Taom V10

TAOM V10 (INFO)

CHAMPIONSHIP LEAGUE SNOOKER 2022


ARENA MORNINGSIDE – LEICESTER

ENGLAND

 

Championship League 2022

FORMATO CHAMPIONSHIP LEAGUE 2022

La Championship League 2022, It is an invitational tournament (No Ranking) with 25 world-class players.

The tournament format includes seven groups plus the final group of winners.

The winner of each group accesses the last Group of Winners, where the winner of the Championship League will be determined 2022.

In each group all players will play each other once, in a best-of-five-frame game, after which, the four best players will compete in the semifinals and the Final; the winner of the final, go directly to the final group of winners; the second, third, fourth and fifth classified in the group, go to the next group, and the last two classified are eliminated.

MEZZ SNOOKER CUES

Mezz Snooker Cues

AWARDS

WINNERS GROUP
  • Winner: £ 10,000
  • Finalist: £ 5,000
  • Semifinalists: £ 3.000
  • Frame - Cattle (Group stage): £ 200
  • Frame - Cattle (Semis or Final): £ 300
  • Best Break: £ 1,000

STARLINE

Starline

GROUP 1

20 Y 21 DECEMBER

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 Scotland Graeme Dott (C) 6 6 0 18 8 +10 Qualification for Semifinals
2 China Liang Wenbo (C) 6 3 3 15 13 +2
3 Wales Ryan Day (C) 6 3 3 13 14 −1
4 England Jack Lisowski (C) 6 3 3 11 13 −2
5 England Gary Wilson (A) 6 2 4 12 14 −2 Advance to the Group 2
6 England Tom Ford (E) 6 2 4 11 14 −3 Eliminated
7 China Zhou Yuelong (E) 6 2 4 11 15 −4

SESSIONS AND RESULTS

MONDAY

20 DECEMBER

1 12:00 Jack Lisowski 3 in 1 Zhou Yuelong
2 12:00 Graeme Dott 3 in 1 Tom Ford
3 12:30 Jack Lisowski 0 in 3 Gary Wilson
4 12:30 Ryan Day 1 in 3 Liang Wenbo
5 13:00 Zhou Yuelong 1 in 3 Graeme Dott
6 13:00 Gary Wilson 2 in 3 Liang Wenbo
7 17:30 Jack Lisowski 1 in 3 Graeme Dott
8 17:30 Tom Ford 2 in 3 Ryan Day
9 18:00 Graeme Dott 3 in 1 Gary Wilson
10 18:00 Zhou Yuelong 3 in 1 Tom Ford
11 18:30 Gary Wilson 2 in 3 Ryan Day
12 18:30 Jack Lisowski 3 in 2 Liang Wenbo

TUESDAY

21 DECEMBER

13 12:00 Tom Ford 1 in 3 Liang Wenbo
14 12:00 Zhou Yuelong 1 in 3 Ryan Day
15 12:30 Tom Ford 3 in 1 Gary Wilson
16 12:30 Graeme Dott 3 in 2 Ryan Day
17 13:00 Zhou Yuelong 2 in 3 Gary Wilson
18 13:00 Graeme Dott 3 in 2 Liang Wenbo
19 13:30 Jack Lisowski 3 in 1 Ryan Day
20 17:30 Zhou Yuelong 3 in 2 Liang Wenbo
21 17:30 Jack Lisowski 1 in 3 Tom Ford
GROUP SEMIFINALS 1
22 18:30 Graeme Dott 1 in 3 Jack Lisowski
23 18:30 Liang Wenbo 3 in 2 Ryan Day
FINAL GROUP 1
24 19:00 Jack Lisowski 1 in 3 Liang Wenbo

GROUP 2

22 Y 23 DECEMBER

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 Wales Ryan Day (C) 6 4 2 16 9 +7 Qualification for Semifinals
2 China Lu Ning (C) 6 4 2 15 10 +5
3 England Joe Perry (C) 6 4 2 12 13 −1
4 Scotland Graeme Dott (C) 6 3 3 14 12 +2
5 China Xiao Guodong (A) 6 3 3 13 15 −2 Advance to the Group 3
6 England Jack Lisowski (E) 6 2 4 13 15 −2 Eliminated
7 England Gary Wilson (E) 6 1 5 8 17 −9

SESSIONS AND RESULTS

WEDNESDAY

22 DECEMBER

1 12:00 Xiao Guodong 1 in 3 Lu Ning
2 12:00 Joe Perry 3 in 2 Gary Wilson
3 12:30 Xiao Guodong 3 in 2 Graeme Dott
4 12:30 Ryan Day 2 in 3 Jack Lisowski
5 13:00 Lu Ning 3 in 0 Joe Perry
6 13:00 Graeme Dott 3 in 2 Jack Lisowski
7 17:30 Xiao Guodong 2 in 3 Joe Perry
8 17:30 Gary Wilson 0 in 3 Ryan Day
9 18:00 Joe Perry 3 in 1 Graeme Dott
10 18:00 Lu Ning 2 in 3 Gary Wilson
11 18:30 Graeme Dott 2 in 3 Ryan Day
12 18:30 Xiao Guodong 3 in 2 Jack Lisowski

THURSDAY

23 DECEMBER

13 12:00 Gary Wilson 1 in 3 Jack Lisowski
14 12:00 Lu Ning 3 in 2 Ryan Day
15 12:30 Gary Wilson 0 in 3 Graeme Dott
16 12:30 Joe Perry 0 in 3 Ryan Day
17 13:00 Lu Ning 1 in 3 Graeme Dott
18 13:00 Joe Perry 3 in 2 Jack Lisowski
19 13:30 Xiao Guodong 1 in 3 Ryan Day
20 17:30 Lu Ning 3 in 1 Jack Lisowski
21 17:30 Xiao Guodong 3 in 2 Gary Wilson
GROUP SEMIFINALS 2
22 18:00 Ryan Day 2 in 3 Graeme Dott
23 18:00 Lu Ning 3 in 2 Joe Perry
FINAL GROUP 2
24 18:30 Graeme Dott 3 in 1 Lu Ning

GROUP 3

3 Y 4 JANUARY

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 China Zhao Xintong (C) 6 6 0 18 4 +14 Qualification for Semifinals
2 England Mark Selby (C) 6 4 2 14 9 +5
3 China Xiao Guodong (C) 6 4 2 14 13 +1
4 England Stuart Bingham (C) 6 3 3 14 13 +1
5 China Lu Ning (A) 6 2 4 12 14 −2 Advance to the Group 4
6 England Joe Perry (E) 6 1 5 9 17 −8 Eliminated
7 Wales Ryan Day (E) 6 1 5 6 17 −11

SESSIONS AND RESULTS

MONDAY

3 JANUARY

1 12:00 Mark Selby 0 in 3 Zhao Xintong
2 12:00 Stuart Bingham 2 in 3 Xiao Guodong
3 12:30 Mark Selby 2 in 3 Ryan Day
4 12:30 Joe Perry 2 in 3 Lu Ning
5 13:00 Zhao Xintong 3 in 1 Stuart Bingham
6 13:00 Ryan Day 0 in 3 Lu Ning
7 17:30 Mark Selby 3 in 2 Stuart Bingham
8 17:30 Xiao Guodong 3 in 2 Joe Perry
9 18:00 Stuart Bingham 3 in 0 Ryan Day
10 18:00 Zhao Xintong 3 in 2 Xiao Guodong
11 18:30 Ryan Day 2 in 3 Joe Perry
12 18:30 Mark Selby 3 in 1 Lu Ning

TUESDAY

4 JANUARY

13 12:00 Xiao Guodong 3 in 2 Lu Ning
14 12:00 Zhao Xintong 3 in 0 Joe Perry
15 12:30 Xiao Guodong 3 in 1 Ryan Day
16 12:30 Stuart Bingham 3 in 2 Joe Perry
17 13:00 Zhao Xintong 3 in 0 Ryan Day
18 13:00 Stuart Bingham 3 in 2 Lu Ning
19 13:30 Mark Selby 3 in 0 Joe Perry
20 17:30 Zhao Xintong 3 in 1 Lu Ning
21 17:30 Mark Selby 3 in 0 Xiao Guodong
SEMIFINAL
22 18:00 Zhao Xintong 3 in 1 Stuart Bingham
23 18:00 Mark Selby 1 in 3 Xiao Guodong
FINAL
24 18:30 Zhao Xintong 3 in 2 Xiao Guodong

 

GROUP 4

5 Y 6 JANUARY

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 England Kyren Wilson (C) 6 6 0 18 8 +10 Qualification for Semifinals
2 England Mark Selby (C) 6 5 1 17 8 +9
3 England Stuart Bingham (C) 6 3 3 13 12 +1
4 Scotland Scott Donaldson (C) 6 3 3 11 12 −1
5 China Lu Ning (A) 6 2 4 11 16 −5 Advance to the Group 5
6 England Judd Trump (E) 6 2 4 10 13 −3 Eliminated
7 China Xiao Guodong (E) 6 0 6 7 18 −11

SESSIONS AND RESULTS

WEDNESDAY

5 JANUARY

1 12:00 Judd Trump 0 in 3 Scott Donaldson
2 12:00 Kyren Wilson 3 in 1 Lu Ning
3 12:30 Judd Trump 2 in 3 Stuart Bingham
4 12:30 Mark Selby 3 in 2 Xiao Guodong
5 13:00 Kyren Wilson 3 in 2 Scott Donaldson
6 13:00 Stuart Bingham 3 in 1 Xiao Guodong
7 17:30 Judd Trump 2 in 3 Kyren Wilson
8 17:30 Mark Selby 3 in 2 Lu Ning
9 18:00 Kyren Wilson 3 in 1 Stuart Bingham
10 18:00 Lu Ning 2 in 3 Scott Donaldson
11 18:30 Mark Selby 3 in 1 Stuart Bingham
12 16:30 Judd Trump 3 in 1 Xiao Guodong

THURSDAY

6 JANUARY

13 12:00 Xiao Guodong 2 in 3 Lu Ning
14 12:00 Mark Selby 3 in 0 Scott Donaldson
15 12:30 Stuart Bingham 2 in 3 Lu Ning
16 12:30 Mark Selby 2 in 3 Kyren Wilson
17 13:00 Stuart Bingham 3 in 0 Scott Donaldson
18 13:00 Kyren Wilson 3 in 0 Xiao Guodong
19 13:30 Mark Selby 3 in 0 Judd Trump
20 17:30 Xiao Guodong 1 in 3 Scott Donaldson
21 17:30 Judd Trump 3 in 0 Lu Ning
SEMIFINAL
22 18:00 Kyren Wilson 3 in 0 Scott Donaldson
23 18:00 Mark Selby 2 in 3 Stuart Bingham
FINAL
24 18:00 Kyren Wilson 2 in 3 Stuart Bingham

GROUP 5

7 Y 8 JANUARY

Jordan Brown sustituye a Mark Selby

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 Northern Ireland Jordan Brown (C) 6 5 1 16 9 +7 Qualification for Semifinals
2 Scotland Scott Donaldson (C) 6 4 2 16 7 +9
3 England Kyren Wilson (C) 6 3 3 12 11 +1
4 England Ali Carter (C) 6 3 3 11 13 −2
5 England Martin Gould (A) 6 3 3 10 13 −3 Advance to the Group 6
6 England David Gilbert (E) 6 2 4 12 14 −2 Eliminated
7 China Lu Ning (E) 6 1 5 8 17 −9

SESSIONS AND RESULTS

FRIDAY

7 JANUARY

1 12:00 Martin Gould 0 in 3 Scott Donaldson
2 12:00 David Gilbert 3 in 1 Lu Ning
3 12:30 Martin Gould 3 in 2 Ali Carter
4 12:30 Kyren Wilson 0 in 3 Scott Donaldson
5 13:00 David Gilbert 2 in 3 Ali Carter
6 13:00 Kyren Wilson 3 in 1 Jordan Brown
7 17:30 Martin Gould 3 in 1 David Gilbert
8 17:30 Jordan Brown 3 in 2 Lu Ning
9 18:00 David Gilbert 1 in 3 Scott Donaldson
10 18:00 Ali Carter 3 in 1 Lu Ning
11 18:30 Jordan Brown 3 in 2 Scott Donaldson
12 18:30 Kyren Wilson 3 in 1 Martin Goul

SATURDAY

8 JANUARY

13 12:00 Kyren Wilson 3 in 0 Lu Ning
14 12:00 Ali Carter 0 in 3 Jordan Brown
15 12:30 Lu Ning 3 in 2 Scott Donaldson
16 12:30 David Gilbert 2 in 3 Jordan Brown
17 13:00 Ali Carter 0 in 3 Scott Donaldson
18 13:00 Kyren Wilson 2 in 3 David Gilbert
19 13:30 Martin Gould 0 in 3 Jordan Brown
20 17:30 Kyren Wilson 1 in 3 Ali Carter
21 17:30 Martin Gould 3 in 1 Lu Ning
SEMIFINAL
22 18:00 Jordan Brown 3 in 0 Ali Carter
23 18:00 Scott Donaldson 3 in 2 Kyren Wilson
FINAL
24 18:30 Jordan Brown 2 in 3 Scott Donaldson

GROUP 6

17 Y 18 JANUARY

Matthew Selt replaces Ricky Walden

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 China Yan Bingtao (C) 6 5 1 17 5 +12 Qualification for Semifinals
2 England Martin Gould (C) 6 4 2 14 13 +1
3 China Ding Junhui (C) 6 4 2 13 13 0
4 England Kyren Wilson (C) 6 3 3 13 10 +3
5 England Ali Carter (A) 6 2 4 10 12 −2 Advance to the Group 7
6 Northern Ireland Jordan Brown (E) 6 2 4 10 15 −5 Eliminated
7 England Matthew Sold (E) 6 1 5 8 17 −9

SESSIONS AND RESULTS

MONDAY

17 JANUARY

1 12:00 Yan Bingtao 3 in 1 Ali Carter
2 12:00 Martin Gould 3 in 2 Matthew Sold
3 12:30 Yan Bingtao 3 in 1 Ding Junhui
4 12:30 Kyren Wilson 2 in 3 Jordan Brown
5 13:00 Matthew Sold 2 in 3 Ding Junhui
6 13:00 Ali Carter 3 in 0 Jordan Brown
7 17:30 Yan Bingtao 2 in 3 Matthew Sold
8 17:30 Martin Gould 3 in 2 Kyren Wilson
9 18:00 Ali Carter 3 in 0 Matthew Sold
10 18:00 Ding Junhui 3 in 2 Martin Gould
11 18:30 Ali Carter 1 in 3 Kyren Wilson
12 18:30 Yan Bingtao 3 in 0 Jordan Brown

TUESDAY

18 JANUARY

13 12:00 Martin Gould 3 in 2 Jordan Brown
14 12:00 Ding Junhui 0 in 3 Kyren Wilson
15 12:30 Martin Gould 3 in 1 Ali Carter
16 12:30 Kyren Wilson 3 in 0 Matthew Sold
17 13:00 Ding Junhui 3 in 1 Ali Carter
18 13:00 Matthew Sold 1 in 3 Jordan Brown
19 13:30 Yan Bingtao 3 in 0 Kyren Wilson
20 17:30 Ding Junhui 3 in 2 Jordan Brown
21 17:30 Yan Bingtao 3 in 0 Martin Gould
SEMIFINAL
22 18:00 Yan Bingtao 3 in 0 Kyren Wilson
23 18:00 Martin Gould 3 in 2 Ding Junhui
FINAL
24 18:30 Yan Bingtao 3 in 1 Martin Gould

GROUP 7

1 Y 2 FEBRUARY

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 England Ali Carter (C) 6 5 1 16 8 +8 Qualification for Semifinals
2 Scotland John Higgins (C) 6 5 1 15 8 +7
3 England Kyren Wilson (C) 6 4 2 15 7 +8
4 China Ding Junhui (C) 6 3 3 13 13 0
5 England Ronnie O’Sullivan (E) 6 2 4 10 16 −6 Eliminated
6 England Ricky Walden (E) 6 1 5 9 17 −8
7 England Martin Gould (E) 6 1 5 8 17 −9

SESSIONS AND RESULTS

TUESDAY

1 FEBRUARY

1 12:00 Ronnie O’Sullivan 0 in 3 Kyren Wilson
2 12:00 Ricky Walden 0 in 3 Ali Carter
3 12:30 Ronnie O’Sullivan 0 in 3 John Higgins
4 12:30 Martin Gould 1 in 3 Ding Junhui
5 13:00 Ricky Walden 1 in 3 John Higgins
6 13:00 Kyren Wilson 3 in 0 Martin Gould
7 17:30 Ronnie O’Sullivan 3 in 2 Ricky Walden
8 17:30 Ali Carter 1 in 3 Ding Junhui
9 18:00 Ricky Walden 1 in 3 Kyren Wilson
10 18:00 John Higgins 0 in 3 Ali Carter
11 18:30 Kyren Wilson 3 in 0 Ding Junhui
12 18:30 Ronnie O’Sullivan 2 in 3 Martin Gould

TUESDAY

2 FEBRUARY

13 12:00 Martin Gould 1 in 3 Ali Carter
14 12:00 John Higgins 3 in 2 Ding Junhui
15 12:30 Kyren Wilson 2 in 3 Ali Carter
16 12:30 Ricky Walden 2 in 3 Ding Junhui
17 13:00 Kyren Wilson 1 in 3 John Higgins
18 13:00 Ricky Walden 3 in 2 Martin Gould
19 13:30 Ronnie O’Sullivan 3 in 2 Ding Junhui
20 17:30 John Higgins 3 in 1 Martin Gould
21 17:30 Ronnie O’Sullivan 2 in 3 Ali Carter
SEMIFINAL
22 18:00 Ali Carter 2 in 3 Ding Junhui
23 18:00 John Higgins 3 in 1 Kyren Wilson
FINAL
24 18:30 Ding Junhui 2 in 3 John Higgins

GROUP

Winners

3 Y 4 FEBRUARY

Pos Players PJ G P FG FP DF
1 England Stuart Bingham 6 5 1 15 9 +6 Qualified for Semifinals
2 China Yan Bingtao 6 4 2 16 6 +10
3 Scotland John Higgins 6 4 2 14 12 +2
4 China Liang Wenbo 6 2 4 10 12 −2
5 Scotland Graeme Dott 6 2 4 10 15 −5 Eliminated
6 China Zhao Xintong 6 2 4 10 15 −5
7 Scotland Scott Donaldson 6 2 4 8 14 −6

SESSIONS AND RESULTS

THURSDAY

3 FEBRUARY

1 12:00 John Higgins 3 in 2 Graeme Dott
2 12:00 Stuart Bingham 3 in 2 Yan Bingtao
3 12:30 John Higgins 3 in 1 Zhao Xintong
4 12:30 Liang Wenbo 3 in 0 Scott Donaldson
5 13:00 Zhao Xintong 0 in 3 Stuart Bingham
6 13:00 Graeme Dott 0 in 3 Scott Donaldson
7 17:30 John Higgins 2 in 3 Stuart Bingham
8 17:30 Yan Bingtao 3 in 0 Liang Wenbo
9 18:00 Stuart Bingham 3 in 2 Graeme Dott
10 18:00 Zhao Xintong 3 in 2 Yan Bingtao
11 18:30 Graeme Dott 3 in 2 Liang Wenbo
12 18:30 John Higgins 3 in 2 Scott Donaldson

FRIDAY

4 FEBRUARY

13 12:00 Yan Bingtao 3 in 0 Scott Donaldson
14 12:00 Zhao Xintong 3 in 1 Liang Wenbo
15 12:30 Yan Bingtao 3 in 0 Graeme Dott
16 12:30 Stuart Bingham 0 in 3 Liang Wenbo
17 13:00 Zhao Xintong 1 in 3 Graeme Dott
18 13:00 Stuart Bingham 3 in 0 Scott Donaldson
19 13:30 John Higgins 3 in 1 Liang Wenbo
20 17:30 Zhao Xintong 2 in 3 Scott Donaldson
21 17:30 John Higgins 0 in 3 Yan Bingtao
SEMIFINAL
22 18:00 Stuart Bingham 3 in 2 Liang Wenbo
23 18:00 Yan Bingtao 2 in 3 John Higgins
FINAL
24 18:30 Stuart Bingham 2 in 3 John Higgins

 

See also

World Pool Championship 2022

World Pool Championship 2022 6 – 10 MARK SELBY DEFENDS EUROSPORT TITLE CLOSES SNOOKER SEASON WITH BROADCAST …