China Open 2019 Qualifiers

Monday 18 de febrero continúa el Snooker con las clasificatorias del China Open 2019 Qualifiers, live and exclusively by Eurosport Player, the snooker house. As usual, the qualifiers will be played on British soil, specifically, en el Chase Leisure Centre de Cannock (England).

Mark Selby Campeón China Open 2018
Mark Selby Campeón China Open 2018

All the PLAYERS let them dispute the CLASSIFICATIONS, they must pass a round (Best of 11 frames), para poder acceder al cuadro final del China Open 2019 (1 al 4 abril – China), and so, to be eligible for the succulent prize of 225.000 pounds for tournament champion.

TOURNAMENT RANKING AWARDS

Los siguientes jugadores disputarán su partido de clasificación en el recinto de la sede final en China:

Mark Selby v Craig Steadman

Xiao Guodong v Soheil Vahedi

Ding Junhui v Zhang Jiankang

Mark Williams v Harvey Chandler

Mark King v Jugador Invitado

Mark Allen v Jugador Invitado

Joe Perry v Jugador Invitado

Mark Davis v Jugador Invitado

TV Coverage

Clasificatorias German Masters
China Open 2019 Qualifiers

Eurosport Player retransmitirá en exclusiva las clasificatorias del China Open 2019 Qualifiers (in addition to all the qualifiers and all the final stages of the professional circuit).

SEASON CALENDAR 2018/19

Eurosport Player offers you, choose or see at the same time (with two devices, Tablet, Pc, Car) two live tables, a real treat for the viewer.

India Open 2017
China Open 2019 Qualifiers

You can subscribe to the Eurosport Player payment channel for just 6,99 € / month (39,99 € / year).

How to subscribe to Eurosport Player:

SUBSCRIBE EUROSPORT PLAYER

Clasificatorias German Masters
China Open 2019 Qualifiers

18 FEBRERO PRIMER DÍA DE COMPETICIÓN

2 11:00 Dominic Dale in n/s Rhys Clark Be.
3 11:00 Liang Wenbo 6 in 5 Zhao Xintong Be.
6 11:00 Sunny Akani 2 in 6 Sam Craigie Be.
7 11:00 Ali Carter 6 in 3 Allan Taylor Be.
8 11:00 Kurt Maflin 6 in 4 Ashley Hugill Be.
9 11:00 Martin O’Donnell 4 in 6 Mei Xi Wen Be.
11 11:00 Daniel Wells 4 in 6 Kishan h hirani Be.
10 15:30 Marco Fu 6 in 1 Niu Zhuang Be.
13 15:30 Matthew Stevens 5 in 6 Alexander Ursenbacher Be.
15 15:30 Rory McLeod 4 in 6 Lu Ning Be.
16 15:30 Barry Hawkins 6 in 3 Robin Hull Be.
19 15:30 Noppon Saengkham 4 in 6 Jamie Clarke Be.
38 15:30 Michael Georgiou 5 in 6 John J Astley Be.
59 15:30 Matthew Sold 6 in 1 David Lilley Be.
5 20:00 Ryan Day 6 in 2 Zhang you Be.
18 20:00 Alan McManus 6 in 3 Luo Honghao Be.
22 20:00 Thepchaiya Un-Nooh 5 in 6 Xu Si Be.
47 20:00 Yuan SiJun 6 in 4 Ian Burns Be.

19 FEBRERO SEGUNDO DÍA DE COMPETICIÓN

20 11:00 Stuart Carrington 6 in 1 Lukas Kleckers Be.
21 11:00 Stephen Maguire 6 in 1 Zhang Yong Be.
23 11:00 Anthony McGill 6 in 3 Simon Lichtenberg Be.
27 11:00 Fergal O’Brien 5 in 6 Sam Baird Be.
28 11:00 Luca Brecel 6 in 1 Andy Lee Be.
29 11:00 Hossein Vafaei 6 in 4 Hammad Miah | Be.
30 11:00 Robert Milkins 6 in 1 Eden sharav Be.
31 15:30 Liam Highfield 3 in 6 Joe O’Connor Be.
32 15:30 John Higgins 6 in 1 Chris Totten Be.
34 15:30 Robbie Williams 6 in 2 Tian Pengfei Be.
35 15:30 Zhou Yuelong 6 in 1 Lee Walker Be.
37 15:30 Jack Lisowski 6 in 2 Alfie Burden Be.
39 15:30 Graeme Dott 5 in 6 Gerard Greene Be.
12 20:00 Neil Robertson 6 in 0 Hamza Akbar Be.
33 20:00 Judd Trump 6 in 2 Like Jones Be.
40 20:00 Chris Wakelin 6 in 4 Peter Lines Be.
41 20:00 Peter Ebdon 6 in 0 Sanderson Lam Be.
42 20:00 Yan Bingtao 6 in 0 Fan Zhengyi Be.
44 20:00 Stuart Bingham 6 in 2 Chen Zifan Be.
45 20:00 Michael White 1 in 6 Thor Chuan Leong Be.

20 FEBRERO TERCER Y ÚLTIMO DÍA DE COMPETICIÓN

24 11:00 Mark Joyce 4 in 6 Nigel Bond Be.
46 11:00 Martin Gould 0 in 6 Rod Lawler Be.
50 11:00 Anthony Hamilton 3 in 6 James Wattana Be.
51 11:00 Tom Ford 2 in 6 Oliver Lines Be.
60 11:00 David Gilbert 6 in 2 Sean O’Sullivan Be.
61 11:00 Ricky Walden 6 in 2 James Cahill Be.
25 15:30 Michael Holt 6 in 5 Joe Swail Be.
36 15:30 Li Hang 6 in 0 Jordan Brown Be.
43 15:30 Mike Dunn 4 in 6 Elliot Slessor Be.
48 15:30 Kyren Wilson 6 in 1 Chen Feilong Be.
52 15:30 Lyu haotian 6 in 4 Ross Muir Be.
55 15:30 Jimmy Robertson 3 in 6 Ashley Carty Be.
4 20:00 Gary Wilson 6 in 1 Jimmy White Be.
53 20:00 Shaun Murphy 4 in 6 Adam Stefanow Be.
54 20:00 Andrew Higginson 6 in 4 Duane Jones Be.
56 20:00 Ben Woollaston 6 in 1 Li Yuan Be.
57 20:00 Scott Donaldson 6 in 1 Billy Joe Castle Be.
63 20:00 Ken Doherty 6 in 3 Paul S Davison Be.

 

See also

SEASON CALENDAR 2020/21

On Sunday 13 of September, the season starts 2020/21. Eurosport and Eurosport Player, home …