Championship League 2020

CHAMPIONSHIP LEAGUE 2020

LIVE AND EXCLUSIVE AT EUROSPORT


Championship League 2020

Since Monday 1 to thursday 11 of June

The entire tournament at Eurosport 1 and Eurosport 2

Championship League 2020
Championship League 2020

FORMATO CHAMPIONSHIP LEAGUE 2020

The Snooker returns with a tournament NO RANKING

Championship League 2020

Matchroom returns with the Snooker with a tournament to be held at the Marshall Arena in Milton Keynes (England). The Event will feature 64 players of the World Snooker Tour professional circuit. The tournament format is by groups of 4 players (16 groups) all against all.

SEASON CALENDAR 2019/20

The team of commentators formed by Arturo Pérez, Martín Pérez, Sergio Manuel Gutiérrez, Francisco Sánchez Ruiz and David Alcaide, will be in charge of transferring all the excitement of the Championship League 2020 to Eurosport viewers.

Championship League 2020
Championship League 2020

The Winners of each group will advance to the next phase of the tournament with four groups of four players.

The winner of each group will go on to play the Final Group of four players.

The entire tournament will be played with matches of four frames (possible tie). The winner of each match will receive three points and in case of a tie one point.

In case of a tie for points in the first position, the group winner with the most frames won will be determined, his direct confrontation and the biggest break made in the group.

LISTED HUNDREDS

GROUP PHASE

Group 1

The group 1 will be played on 6 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Stuart Bingham 3 1 2 0 7 4 +3 94 5
2 Ricky Walden 3 1 2 0 7 4 +3 89 5
3 Jamie Clarke 3 1 0 2 3 6 −3 105 3
4 Jordan Brown 3 0 2 1 4 7 –3 74 2

Group 2

The group 2 will be played on 1 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 England Judd Trump 3 3 0 0 9 2 +7 63 9
2 England Elliot Slessor 3 2 0 1 7 5 +2 106 6
3 Daniel Wells 3 0 1 2 4 8 -4 85 1
4 England David Grace 3 0 1 2 3 8 -5 39 1

Group 3

The group 3 will be played on 2 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Mark Joyce 3 3 0 0 9 3 +6 72 9
2 Mark Davis 3 1 1 1 6 6 0 66 4
3 Michael Holt 3 1 0 2 5 7 -2 65 3
4 Louis Heathcote 3 0 1 2 4 8 -4 121 1

Group 4

The group 4 will be played on 3 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Harvey Chandler 3 2 1 0 8 4 +2 101 7
2 Sam Baird 3 1 1 1 6 6 0 96 4
3 Joe Perry 3 0 3 0 6 6 0 74 3
4 Mark King 3 0 1 2 4 8 −4 85 1

Group 5
The group 5 will be played on 4 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Liang Wenbo 3 3 0 0 9 1 +8 117 9
2 Joe O’Connor 3 1 1 1 6 6 0 143 4
3 Mark Selby 3 1 1 1 5 6 –1 89 4
4 Lee Walker 3 0 0 3 2 9 −7 66 0

Group 6

The group 6 will be played on 8 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Sam Craigie 3 2 1 0 8 2 +6 131 7
2 Ali Carter 3 1 1 1 6 6 0 114 4
3 Dominic Dale 3 1 1 1 5 6 –1 67 4
4 Matthew Sold 3 0 1 2 3 8 −5 137 1

Group 7

The group 7 will be played on 7 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Barry Hawkins 3 2 1 0 8 2 +6 96 7
2 Anthony McGill 3 1 2 0 7 5 +2 107 5
3 Hammad Miah | 3 1 0 2 4 6 −2 75 3
4 Craig Steadman 3 0 1 2 2 8 −6 53 1

Group 8

The group 8 will be played on 6 of June

Pos. Players P W D L FW FL FD HB Pts
1 Ben Woollaston 3 2 1 0 8 2 +6 71 7
2 Jimmy Robertson 3 1 2 0 7 4 +3 81 5
3 Liam Highfield 3 1 1 1 5 5 0 95 4
4 Thor Chuan Leong 3 0 0 3 0 9 −9 65 0

Group 9

The group 9 will be played on 2 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Luca Brecel 3 1 1 0 7 4 +3 138 5
2 Jack Lisowski 3 1 1 0 7 4 +3 104 5
3 Oliver Lines 3 1 0 2 3 6 −3 136 3
4 Robbie Williams 3 0 2 1 4 7 –3 84 2

Group 10

The group 10 will be played on 5 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Ronnie O’Sullivan 3 3 0 0 9 0 +9 116 9
2 Chris Wakelin 3 1 1 1 5 5 0 119 4
3 Kishan hirani 3 1 1 1 5 6 −1 35 1
4 Michael Georgiou 3 0 0 3 1 9 −8 39 0

Group 11

The group 11 will be played on 8 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Martin O’Donnell 3 2 1 0 8 3 +5 62 7
2 Mark Allen 3 2 1 0 8 4 +4 85 7
3 Michael White 3 1 0 2 4 6 −2 60 3
4 Nigel Bond 3 0 0 3 2 9 −7 61 0

Group 12

The group 12 will be played on 3 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Ryan Day 3 2 1 0 8 3 +3 91 7
2 Kyren Wilson 3 1 1 1 6 5 +1 111 4
3 Alfie Burden 3 1 0 2 3 6 −3 88 3
4 Chen Feilong 3 0 2 1 4 7 –3 102 2

Group 13

The group 13 will be played on 1 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 David Gilbert 3 2 1 0 8 2 +6 100 7
2 Jackson Page 3 1 1 1 5 5 O 45 4
3 Stuart Carrington 3 1 1 1 5 6 -1 69 4
4 Like Jones 3 0 1 2 3 8 -5 83 1

Group 14

The group 14 will be played on 4 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Gary Wilson 3 3 0 0 9 1 +8 125 9
2 Gerard Greene 3 1 1 1 5 6 −1 85 4
3 Mitchell Mann 3 0 2 1 4 7 −3 90 1
4 John Astley 3 0 1 2 4 8 −4 75 0

Group 15

The group 15 will be played on 5 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Tom Ford 3 3 0 0 9 1 +8 130 9
2 Robert Milkins 3 1 1 1 6 5 +1 51 4
3 Ian Burns 3 1 1 1 5 6 −1 68 4
4 Mike Dunn 3 0 0 3 1 9 −8 34 0

Group 16

The group 16 will be played on 7 of June

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Ashley Carty 3 2 1 0 8 4 +4 87 7
2 Neil Robertson 3 1 1 1 6 6 0 119 4
3 Ken Doherty 3 1 1 1 6 6 0 90 4
4 Kurt Maflin 3 0 1 2 4 8 −4 24 1

WINNING GROUPS PHASE

Groups C and D will play the 9 June and A and B 10 of June

Group A

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Belgium Luca Brecel 3 1 2 0 7 5 +2 109 5
2 England Gary Wilson 3 1 1 1 6 5 +1 132 4
3 England Mark Joyce 3 1 1 1 5 6 −1 32 4
4 England Ashley Carty 3 1 0 2 5 7 –2 97 3

B Group

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Wales Ryan Day 3 1 2 0 7 4 +3 122 5
2 England Judd Trump 3 1 1 1 5 6 −1 60 4
3 England David Gilbert 3 0 3 0 6 6 0 120 3
4 England Barry Hawkins 3 0 2 1 5 7 −2 130 2

Group C

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 England Stuart Bingham 3 2 0 1 7 3 +4 75 6
2 England Sam Craigie 3 2 0 1 7 4 +3 97 6
3 England Ronnie O’Sullivan 3 2 0 1 6 4 +2 104 6
4 England Harvey Chandler 3 0 0 3 0 9 −9 42 0

Group D

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 England Ben Woollaston 3 2 0 1 7 3 +4 134 6
2 England Martin O’Donnell 3 2 0 1 7 5 +2 128 6
3 England Tom Ford 3 1 1 1 5 6 −1 95 4
4 China Liang Wenbo 3 0 1 2 3 8 −5 75 1


FINAL GROUP

Pos. Players P G E P FG FP FD MB Pts
1 Belgium Luca Brecel 3 1 2 0 7 4 +3 111 5
2 England Ben Woollaston 3 1 1 1 6 6 0 141 4
3 England Stuart Bingham 3 1 1 1 5 6 −1 74 4
4 Wales Ryan Day 3 0 2 1 5 7 −2 105 2

 

PREMIOS CHAMPIONSHIP LEAGUE

PRIZES RANKING TOURNAMENTS

GROUP PHASE GROUP FINALS FINAL GROUP
Winner £ 4,000 £ 6,000 £ 20,000
runner-up £ 2,000 £ 2,500 £ 8,000
3is a cabin £ 1,500 £ 2,000 £ 4,000
4to lugar £ 1,000 £ 1,500 £ 2,000
Total by group £ 8,500 £ 12,000 £ 34,000
Total all groups £ 136,000 £ 48,000 £ 34,000
TOTAL AWARD FUND £ 218,000

Championship League 2020

Below you can check the Eurosport and Eurosport schedules 2 to be able to follow the Championship League 2020 in rigorous live:

Championship League 2020

You also have the option to follow the Championship League 2020 through Eurosport Player and be able to choose or see at the same time (with two devices, Tablet, Pc, Car) the two live tables, a real treat for the viewer. AND, the option to view the matches on a delayed basis, in its section 'ON DEMAND'

Championship League 2020

Sergio Manuel Gutiérrez, Arturo Pérez, Martín Pérez, Francisco Sánchez Ruiz and David Alcaide, will be in charge of the narration and comments of the Championship League 2020 and Eurosport and Eurosport Player

Championship League 2020

Ronnie O’Sullivan returns with a hundred

SESSIONS AND RESULTS

MONDAY 1 JUNE

(GROUP 2/13)

7 16:00 Judd Trump 3 in 0 David Grace
73 16:00 Stuart Carrington 3 in 1 Like Jones
8 17:00 Daniel Wells 1 in 3 Elliot Slessor
74 17:00 David Gilbert 3 in 0 Jackson Page
9 18:00 Daniel Wells 2 in 2 David Grace
75 18:00 David Gilbert 2 in 2 Like Jones
10 19:00 Judd Trump 3 in 1 Elliot Slessor
76 19:00 Stuart Carrington 2 in 2 Jackson Page
11 20:00 Elliot Slessor 3 in 1 David Grace
77 20:00 David Gilbert 3 in 0 Stuart Carrington
12 21:00 Judd Trump 3 in 1 Daniel Wells
78 21:00 Like Jones 0 in 3 Jackson Page

TUESDAY 2 JUNE

(GROUPS 3/9)

13 16:00 Mark Davis 1 in 3 Mark Joyce
49 16:00 Jack Lisowski 3 in 0 Oliver Lines
14 17:00 Michael Holt 3 in 1 Louis Heathcote
50 17:00 Luca Brecel 2 in 2 Robbie Williams
15 18:00 Michael Holt 1 in 3 Mark Joyce
51 18:00 Luca Brecel 3 in 0 Oliver Lines
16 19:00 Mark Davis 2 in 2 Louis Heathcote
52 19:00 Jack Lisowski 2 in 2 Robbie Williams
17 20:00 Michael Holt 1 in 3 Mark Davis
53 20:00 Robbie Williams 0 in 3 Oliver Lines
18 21:00 Mark Joyce 3 in 1 Louis Heathcote
54 21:00 Jack Lisowski 2 in 2 Luca Brecel

WEDNESDAY 3 JUNE

(GROUPS 4/12)

19 16:00 Mark King 1 in 3 Sam Baird
67 16:00 Kyren Wilson 2 in 2 Chen Feilong
20 17:00 Joe Perry 2 in 2 Harvey Chandler
68 17:00 Ryan Day 3 in 0 Alfie Burden
21 18:00 Joe Perry 2 in 2 Sam Baird
69 18:00 Ryan Day 2 in 2 Chen Feilong
22 19:00 Mark King 1 in 3 Harvey Chandler
70 19:00 Kyren Wilson 3 in 0 Alfie Burden
23 20:00 Joe Perry 2 in 2 Mark King
71 20:00 Alfie Burden 3 in 0 Chen Feilong
24 21:00 Sam Baird 1 in 3 Harvey Chandler
72 21:00 Kyren Wilson 1 in 3 Ryan Day

THURSDAY 4 JUNE

(GROUPS 4/14)

25 16:00 Mark Selby 3 in 1 Lee Walker
79 16:00 Straight Greene 3 in 1 John J Astley
26 17:00 Liang Wenbo 3 in 1 Joe O’Connor
80 17:00 Gary Wilson 3 in 0 Mitchell Mann
27 18:00 Liang Wenbo 3 in 0 Lee Walker
81 18:00 Gary Wilson 3 in 1 John J Astley
28 19:00 Mark Selby 2 in 2 Joe O’Connor
82 19:00 Straight Greene 2 in 2 Mitchell Mann
29 20:00 Joe O’Connor 3 in 1 Lee Walker
83 20:00 Gary Wilson 3 in 0 Straight Greene
30 21:00 Mark Selby 0 in 3 Liang Wenbo
84 21:00 John J Astley 2 in 2 Mitchell Mann

FRIDAY 5 JUNE

(GROUPS 10/15)

55 17:00 Ronnie O’Sullivan 3 in 0 Kishan h hirani
85 17:00 Robert Milkins 3 in 0 Mike Dunn
56 18:00 Chris Wakelin 3 in 0 Michael Georgiou
86 18:00 Tom Ford 3 in 0 Ian Burns
57 19:00 Chris Wakelin 2 in 2 Kishan h hirani
87 19:00 Tom Ford 3 in 0 Mike Dunn
58 20:00 Ronnie O’Sullivan 3 in 0 Michael Georgiou
88 20:00 Robert Milkins 2 in 2 Ian Burns
59 21:00 Ronnie O’Sullivan 3 in 0 Chris Wakelin
89 21:00 Tom Ford 3 in 1 Robert Milkins
60 22:00 Michael Georgiou 1 in 3 Kishan h hirani
90 22:00 Mike Dunn 1 in 3 Ian Burns

SATURDAY 6 JUNE

(GROUPS 1/8)

1 16:00 Stuart Bingham 3 in 0 Jamie Clarke
43 16:00 Ben Woollaston 3 in 0 Liam Highfield
2 17:00 Ricky Walden 2 in 2 Jordan Brown
44 17:00 Jimmy Robertson 3 in 0 Thor Chuan Leong
3 18:00 Ricky Walden 3 in 0 Jamie Clarke
45 18:00 Jimmy Robertson 2 in 2 Liam Highfield
4 19:00 Stuart Bingham 2 in 2 Jordan Brown
46 19:00 Ben Woollaston 3 in 0 Thor Chuan Leong
6 20:00 Stuart Bingham 2 in 2 Ricky Walden
48 20:00 Liam Highfield 3 in 0 Thor Chuan Leong
5 21:00 Jordan Brown 0 in 3 Jamie Clarke
47 21:00 Jimmy Robertson 2 in 2 Ben Woollaston

SUNDAY 7 JUNE

(GROUPS 7/16)

37 16:00 Anthony McGill 2 in 2 Craig Steadman
91 16:00 Neil Robertson 1 in 3 Ashley Carty
38 17:00 Barry Hawkins 3 in 0 Hammad Miah |
92 17:00 Kurt Maflin 1 in 3 Ken Doherty
39 18:00 Barry Hawkins 3 in 0 Craig Steadman
93 18:00 Kurt Maflin 2 in 2 Ashley Carty
40 19:00 Anthony McGill 3 in 1 Hammad Miah |
94 19:00 Neil Robertson 2 in 2 Ken Doherty
41 20:00 Barry Hawkins 2 in 2 Anthony McGill
95 20:00 Neil Robertson 3 in 1 Kurt Maflin
42 21:00 Craig Steadman 0 in 3 Hammad Miah |
96 21:00 Ken Doherty 1 in 3 Ashley Carty

MONDAY 8 JUNE

(GROUPS 6/11)

31 16:00 Matthew Sold 0 in 3 Sam Craigie
61 16:00 Mark Allen 3 in 1 Nigel Bond
32 17:00 Ali Carter 1 in 3 Dominic Dale
62 17:00 Martin O’Donnell 3 in 0 Michael White
33 18:00 Ali Carter 2 in 2 Sam Craigie
63 18:00 Martin O’Donnell 3 in 1 Nigel Bond
34 19:00 Matthew Sold 2 in 2 Dominic Dale
64 19:00 Mark Allen 3 in 1 Michael White
35 20:00 Ali Carter 3 in 1 Matthew Sold
65 20:00 Michael White 3 in 0 Nigel Bond
36 21:00 Sam Craigie 3 in 0 Dominic Dale
66 21:00 Mark Allen 1 in 3 Martin O’Donnell

SECOND PHASE OF GROUPS

TUESDAY 9 JUNE

(GROUPS C – D)

109 16:00 Ronnie O’Sullivan 3 in 0 Harvey Chandler
115 16:00 Tom Ford 2 in 2 Liang Wenbo
110 17:00 Stuart Bingham 1 in 3 Sam Craigie
116 17:00 Martin O’Donnell 3 in 1 Ben Woollaston
111 18:00 Stuart Bingham 3 in 0 Harvey Chandler
117 18:00 Martin O’Donnell 3 in 1 Liang Wenbo
112 19:00 Ronnie O’Sullivan 3 in 1 Sam Craigie
118 19:00 Tom Ford 0 in 3 Ben Woollaston
113 20:00 Ronnie O’Sullivan 0 in 3 Stuart Bingham
119 20:00 Martin O’Donnell 1 in 3 Tom Ford
114 21:00 Sam Craigie 3 in 0 Harvey Chandler
120 21:00 Liang Wenbo 0 in 3 Ben Woollaston

WEDNESDAY 10 JUNE

(GROUPS A – B)

97 16:00 Luca Brecel 2 in 2 Mark Joyce
103 16:00 Judd Trump 0 in 3 Ryan Day
98 17:00 Gary Wilson 1 in 3 Ashley Carty
104 17:00 David Gilbert 2 in 2 Barry Hawkins
99 18:00 Gary Wilson 3 in 0 Mark Joyce
105 18:00 David Gilbert 2 in 2 Ryan Day
100 19:00 Luca Brecel 3 in 1 Ashley Carty
106 19:00 Judd Trump 3 in 1 Barry Hawkins
101 20:00 Gary Wilson 2 in 2 Luca Brecel
107 20:00 Barry Hawkins 2 in 2 Ryan Day
102 21:00 Mark Joyce 3 in 1 Ashley Carty
108 21:00 Judd Trump 2 in 2 David Gilbert

FINAL GROUP

THURSDAY 11 JUNE

121 16:00 Stuart Bingham 0 in 3 Luca Brecel
122 17:00 Ryan Day 1 in 3 Ben Woollaston
123 18:00 Ryan Day 2 in 2 Luca Brecel
124 19:00 Stuart Bingham 3 in 1 Ben Woollaston
125 20:00 Luca Brecel 2 in 2 Ben Woollaston
126 21:00 Stuart Bingham 2 in 2 Ryan Day

 

See also

Shoot Out 2020

SHOOT OUT 2020 THEPCHAIYA UN-NOOH DEFENDS HIS LIVE AND EXCLUSIVE CHAMPION TITLE …