World Championship Qualifiers 2021

World Championship Qualifiers 2021

World Championship Qualifiers 2021

BY EUROSPORT APP

WE COME HOME

THE DAY OF THE FINAL JUDGMENT

World Championship Qualifiers 2021

Since Monday 5 to wednesday 14 of April

The entire tournament on Eurosport APP

World Championship Qualifiers 2021

Qualifiers are held at the English Institute of Sport in Sheffield (England)

World Championship Qualifiers 2021

 

TELEVISION COVERAGE

Clasificatorias German Masters
World Championship Qualifiers 2021

Eurosport APP (Player) will exclusively broadcast the World Championship qualifiers 2021 (in addition to all the qualifiers and all the final stages of the professional circuit).

SEASON CALENDAR 2020/21

Eurosport APP (Player) he offers you, choose or see at the same time (with two devices, Tablet, Pc, Car) two live tables, a real treat for the viewer.

India Open 2017
World Championship Qualifiers 2021

You can subscribe to the Eurosport APP payment channel (Player) for only 6,99 € / month (39,99 € / year).

How to subscribe to Eurosport Player:

SUBSCRIBE EUROSPORT PLAYER

Clasificatorias German Masters

World Championship Qualifiers 2021

ATTENTION!!!!!!

OUTSIDE EUROPE AND CHINA

YOU CAN FOLLOW IT LIVE BY

MATCHROOM

World Championship Qualifiers 2021

The 16 last round winners, will have a place for the final phase in The Crucible Theater.

World Championship Qualifiers 2021

Then you can check the Ranking with the Top 16, already classified, for the final phase at the Crucible Theater.

Judd Trump Nº 1 of the world


SESSIONS AND RESULTS

FIRST ROUND

MONDAY 5 APRIL

2 10:30 Zak Surety 4 in 6 Fan Zhengyi
4 10:30 Oliver Lines 6 in 1 Dylan Emery
9 10:30 Andy Hicks 6 in 2 Reanne Evans
13 10:30 Zhao Jianbo 6 in 3 Ross Muir
5 15:30 Fraser Patrick 6 in 4 Leo Fernandez
6 15:30 Barry Pinches 0 in 6 Jamie Wilson
7 15:30 Gao Yang 6 in 3 Paul S Davison
8 15:30 Soheil Vahedi 5 in 6 Julien Leclercq
1 20:30 Jimmy White 3 in 6 Stephen Hendry
10 20:30 Billy Joe Castle 6 in 3 Connor Benzey
11 20:30 David Lilley .. in .. Amen
24 20:30 James Cahill 6 in 1 Sean Maddocks

FIRST ROUND

TUESDAY 6 APRIL

3 10:30 Ken Doherty 4 in 6 Lee Walker
14 10:30 Rod Lawler 6 in 1 Alex Borg
16 10:30 Jamie Clarke 6 in 4 Iulian Boiko
25 10:30 Si Jiahui 6 in 1 Hamim Hussain
17 15:30 Igor Figueiredo 6 in 0 Farakh ajaib
18 15:30 Rory McLeod 6 in 5 Brian Ochoiski
19 15:30 Ashley Carty 6 in 4 Michael White
20 15:30 Peter Lines 6 in 5 Mark Lloyd
12 20:30 Brandon Sargeant 6 in 4 Rebecca Kenna
21 20:30 Allan Taylor 4 in 6 Bai Langning
22 20:30 Duane Jones 6 in 5 Hayden Staniland
23 20:30 Steven Hallworth 6 in 2 Dean Young

FIRST ROUND

SECOND ROUND

WEDNESDAY 7 APRIL

FIRST ROUND
15 10:30 Fergal O’Brien 6 in 3 Fergal Quinn
26 10:30 Peter Devlin 1 in 6 Lukas Kleckers
27 10:30 Kacper Filipiak 6 in 4 Riley Parsons
28 10:30 Aaron Hill 4 in 6 Ashley Hugill
29 15:30 Lei Peifan 6 in 5 Ben Mertens
30 15:30 Simon Lichtenberg 6 in 3 Ivan Kakovskii
31 15:30 Ben Hancorn 2 in 6 Florian Oursle
32 15:30 Mitchell Mann 6 in 5 Robbie McGuigan
SECOND ROUND
33 20:30 Xu Si 6 in 1 Stephen Hendry
34 20:30 Liam Highfield 6 in 5 Fan Zhengyi
35 20:30 Nigel Bond 6 in 4 Lee Walker
36 20:30 Dominic Dale 6 in 4 Oliver Lines

SECOND ROUND

THURSDAY 8 APRIL

37 10:30 Joe O’Connor 6 in 2 Fraser Patrick
38 10:30 Like Jones 6 in 4 Jamie Wilson
39 10:30 Lyu haotian 6 in 5 Gao Yang
40 10:30 Chang Bingyu 6 in 2 Julien Leclercq
41 15:30 Eden sharav 6 in 1 Andy Hicks
42 15:30 Tian Pengfei 6 in 3 Billy Joe Castle
43 15:30 Jamie Jones 6 in 4 David Lilley
44 15:30 Andrew Higginson 6 in 3 Brandon Sargean
45 20:30 Jimmy Robertson 6 in 5 Zhao Jianbo
46 20:30 Yuan SiJun 5 in 6 Rod Lawler
47 20:30 Stuart Carrington 6 in 2 Fergal O’Brien
48 20:30 Jamie O’Neill 5 in 6 Jamie Clarke

SECOND ROUND

FRIDAY 9 APRIL

49 10:30 Robbie Williams 5 in 6 Igor Figueiredo
50 10:30 Anthony Hamilton 6 in 1 Rory McLeod
51 10:30 Louis Heathcote 6 in 2 Ashley Carty
52 10:30 Luo Honghao 3 in 6 Peter Lines
53 15:30 Alan McManus 3 in 6 Bai Langning
54 15:30 Daniel Wells 4 in 6 Duane Jones
55 15:30 David Grace 3 in 6 Steven Hallworth
56 15:30 Gerard Greene 6 in 5 James Cahill
57 20:30 Pang Junxu 6 in 4 Si Jiahui
58 20:30 Alexander Ursenbacher 6 in 2 Lukas Kleckers
59 20:30 Jackson Page 5 in 6 Kacper Filipiak
60 20:30 Sam Craigie 6 in 3 Ashley Hugill

SECOND ROUND

THIRD ROUND

SATURDAY 10 APRIL

SECOND ROUND
61 10:30 Chris Wakelin 6 in 5 Lei Peifan
62 10:30 Ian Burns 6 in 4 Simon Lichtenberg
63 10:30 Mark King 6 in 3 Florian Oursle
64 10:30 Chen Zifan 6 in 5 Mitchell Mann
THIRD ROUND
65 15:30 Zhou Yuelong 6 in 5 Xu Si
66 15:30 Elliot Slessor 5 in 6 Liam Highfield
67 15:30 Matthew Sold 6 in 5 Nigel Bond
68 15:30 Scott Donaldson 6 in 5 Dominic Dale
69 20:30 Robert Milkins 6 in 5 Joe O’Connor
70 20:30 Kurt Maflin 6 in 4 Like Jones
71 20:30 Noppon Saengkham .. in .. Lyu haotian
72 20:30 Tom Ford 4 in 6 Chang Bingyu

THIRD ROUND

SUNDAY 11 APRIL

73 10:30 Graeme Dott 6 in 3 Eden sharav
74 10:30 Sunny Akani 4 in 6 Tian Pengfei
75 10:30 Michael Holt 3 in 6 Jamie Jones
76 10:30 Li Hang 6 in 2 Andrew Higginson
77 15:30 Lu Ning 6 in 5 Jimmy Robertson
78 15:30 Liang Wenbo 6 in 3 Rod Lawler
79 15:30 Mark Davis 6 in 4 Stuart Carrington
80 15:30 Joe Perry 2 in 6 Jamie Clarke
81 20:30 Thepchaiya Un-Nooh 5 in 6 Igor Figueiredo
82 20:30 Mark Joyce 6 in 3 Anthony Hamilton
83 20:30 Ryan Day 6 in 5 Louis Heathcote
84 20:30 Ricky Walden 6 in 1 Peter Lines

THIRD ROUND

MONDAY 12 APRIL

85 10:30 Ben Woollaston 5 in 6 Bai Langning
86 10:30 Martin Gould 6 in 4 Duane Jones
87 10:30 Jordan Brown 5 in 6 Steven Hallworth
95 10:30 Luca Brecel 6 in 3 Mark King
89 15:30 Ali Carter 6 in 4 Pang Junxu
90 15:30 Martin O’Donnell 5 in 6 Alexander Ursenbacher
91 15:30 Zhao Xintong 6 in 3 Kacper Filipiak
92 15:30 Hossein Vafaei 0 in 6 Sam Craigie
88 20:30 Gary Wilson 6 in 4 Gerard Greene
93 20:30 Matthew Stevens 3 in 6 Chris Wakelin
94 20:30 Xiao Guodong 6 in 1 Ian Burns
96 20:30 Stuart Bingham 6 in 1 Chen Zifan

FOURTH ROUND

TUESDAY 13 APRIL

THE DAY OF THE FINAL JUDGMENT

FIRST SESSION
97 12:00 Zhou Yuelong 4 in 5 Liam Highfield
98 12:00 Matthew Sold 6 in 2 Scott Donaldson
99 12:00 Robert Milkins 2 in 7 Kurt Maflin
100 12:00 Lyu haotian 5 in 4 Chang Bingyu
101 12:00 Graeme Dott 1 in 8 Tian Pengfei
102 12:00 Jamie Jones 7 in 2 Li Hang
103 12:00 Lu Ning 5 in 4 Liang Wenbo
104 12:00 Mark Davis 2 in 7 Jamie Clarke
SECOND SESSION
97 18:00 Zhou Yuelong 8 in 10 Liam Highfield
98 18:00 Matthew Sold 10 in 3 Scott Donaldson
99 18:00 Robert Milkins 4 in 10 Kurt Maflin
100 18:00 Lyu haotian 10 in 6 Chang Bingyu
101 18:00 Graeme Dott 7 in 10 Tian Pengfei
102 18:00 Jamie Jones 10 in 5 Li Hang
103 18:00 Lu Ning 7 in 10 Liang Wenbo
104 18:00 Mark Davis 10 in 8 Jamie Clarke

FOURTH ROUND

WEDNESDAY 14 APRIL

THE DAY OF THE FINAL JUDGMENT

FIRST SESSION
105 12:00 Igor Figueiredo 3 in 6 Mark Joyce
106 12:00 Ryan Day 3 in 6 Ricky Walden
107 12:00 Bai Langning 5 in 4 Martin Gould
108 12:00 Steven Hallworth 2 in 7 Gary Wilson
109 12:00 Ali Carter 6 in 3 Alexander Ursenbacher
110 12:00 Zhao Xintong 5 in 4 Sam Craigie
111 12:00 Chris Wakelin 5 in 4 Xiao Guodong
112 12:00 Luca Brecel 3 in 6 Stuart Bingham
SECOND SESSION
105 18:00 Igor Figueiredo 7 in 10 Mark Joyce
106 18:00 Ryan Day 5 in 10 Ricky Walden
107 18:00 Bai Langning 5 in 10 Martin Gould
108 18:00 Steven Hallworth 3 in 10 Gary Wilson
109 18:00 Ali Carter 10 in 4 Alexander Ursenbacher
110 18:00 Zhao Xintong 9 in 10 Sam Craigie
111 18:00 Chris Wakelin 10 in 7 Xiao Guodong
112 18:00 Luca Brecel 5 in 10 Stuart Bingham

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

See also

Scottish Open Qualifiers 2021

Scottish Open Qualifiers 2021 24 – 29 September Metrodome (Barnsley) El Scottish Open 2021 he has …