Història del Campionat Mundial

El World Championship se celebra des de l'any 1927, amb l'anglès Joe Davis, guanyant les quinze primeres edicions. A continuació farem un repàs de la història de l'World Championship, amb especial atenció a l'era moderna, al Teatre Crucible de Sheffield (Anglaterra).

Història del Campionat Mundial

any Campió finalista marcador Sede Final
1927 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Tom Dennis 16–7 Camkin’s Hall, Birmingham
1928 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Fred Lawrence 16–13 Camkin’s Hall, Birmingham
1929 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Tom Dennis 17–12 Lounge Hall, Nottingham
1930 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Tom Dennis 25–12 Thurston’s Hall, London
1931 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Tom Dennis 25–21 Lounge Hall, Nottingham
1932 Anglaterra Joe Davis Nova Zelanda Clark McConachy 25–18 Thurston’s Hall, London
1933 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Willie Smith 25–18 Joe Davis Centre, Chesterfield
1934 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Tom Newman 25–22 Lounge Hall, Nottingham and Kettering
1935 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Willie Smith 28–21 Thurston’s Hall, London
1936 Anglaterra Joe Davis Austràlia Horace Lindrum 34–27 Thurston’s Hall, London
1937 Anglaterra Joe Davis Austràlia Horace Lindrum 32–29 Thurston’s Hall, London
1938 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Sidney Smith 37–24 Thurston’s Hall, London
1939 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Sidney Smith 43–30 Thurston’s Hall, London
1940 Anglaterra Joe Davis Anglaterra Fred Davis 37–36 Thurston’s Hall, London
1946 Anglaterra Joe Davis Austràlia Horace Lindrum 78–67 Royal Horticultural Hall, London
1947 Escòcia Walter Donaldson Anglaterra Fred Davis 82–63 Leicester Square Hall, London
1948 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 84–61 Leicester Square Hall, London
1949 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 80–65 Leicester Square Hall, London
1950 Escòcia Walter Donaldson Anglaterra Fred Davis 51–46 Tower Circus, Blackpool
1951 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 58–39 Tower Circus, Blackpool
1952 Austràlia Horace Lindrum[1] Nova Zelanda Clark McConachy 94–49 Houldsworth Hall, Manchester
1952 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 38–35 Tower Circus, Blackpool
1953 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 37–34 Leicester Square Hall, London
1954 Anglaterra Fred Davis Escòcia Walter Donaldson 45–26 Houldsworth Hall, Manchester
1955 Anglaterra Fred Davis Anglaterra John Pulman 38–35 Tower Circus, Blackpool
1956 Anglaterra Fred Davis Anglaterra John Pulman 38–35 Tower Circus, Blackpool
1957 Anglaterra John Pulman Bandera de Irlanda del Norte Jackie Rea 39–34 St Helier, Jersey
1964 Anglaterra John Pulman Anglaterra Fred Davis 19–16 Burroughes Hall, London
1964 Anglaterra John Pulman Anglaterra Rex Williams 40–33 Burroughes Hall, London
1965 Anglaterra John Pulman Anglaterra Fred Davis 37–36 Burroughes Hall, London
1965 Anglaterra John Pulman Anglaterra Rex Williams 25–22 Sud-Àfrica
1965 Anglaterra John Pulman Bandera de Sudáfrica Fred Van Rensburg 39–12 Sud-Àfrica
1966 Anglaterra John Pulman Anglaterra Fred Davis 5–2 St George’s Hall, Liverpool
1968 Anglaterra John Pulman Austràlia Eddie Charlton 39–34 Co-operative Hall, Bolton
1969 Anglaterra John Spencer Bandera de Gales Gary Owen 37–24 Victoria Hall, London
1970 Bandera de Gales Ray Reardon Anglaterra John Pulman 37–33 Victoria Hall, London
1971 Anglaterra John Spencer Austràlia Warren Simpson 37–29 Chevron Hotel, Sydney, Austràlia
1972 Bandera de Irlanda del Norte Alex Higgins Anglaterra John Spencer 37–32 Selly Park British Legion, Birmingham
1973 Bandera de Gales Ray Reardon Austràlia Eddie Charlton 38–32 City Exhibition Hall, Manchester
1974 Bandera de Gales Ray Reardon Anglaterra Graham Miles 22–12 Belle Vue, Manchester
1975 Bandera de Gales Ray Reardon Austràlia Eddie Charlton 31–30 Nunawading Basketball Centre, Melbourne, Austràlia
1976 Bandera de Gales Ray Reardon Bandera de Irlanda del Norte Alex Higgins 27–16 Wythenshawe Forum, Manchester
1977 Anglaterra John Spencer Canadà Penya-segat Thorburn 25–21 Crucible Theatre, Sheffield
1978 Bandera de Gales Ray Reardon Bandera de Sudáfrica Perrie Mans 25–18 Crucible Theatre, Sheffield
1979 Bandera de Gales Terry Griffiths Bandera de Irlanda del Norte Dennis Taylor 24–16 Crucible Theatre, Sheffield
1980 Canadà Penya-segat Thorburn Bandera de Irlanda del Norte Alex Higgins 18–16 Crucible Theatre, Sheffield
1981 Anglaterra Steve Davis Bandera de Gales Doug Mountjoy 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1982 Bandera de Irlanda del Norte Alex Higgins Bandera de Gales Ray Reardon 18–15 Crucible Theatre, Sheffield
1983 Anglaterra Steve Davis Canadà Penya-segat Thorburn 18–6 Crucible Theatre, Sheffield
1984 Anglaterra Steve Davis Anglaterra Jimmy White 18–16 Crucible Theatre, Sheffield
1985 Bandera de Irlanda del Norte Dennis Taylor Anglaterra Steve Davis 18–17 Crucible Theatre, Sheffield
1986 Anglaterra Joe Johnson Anglaterra Steve Davis 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1987 Anglaterra Steve Davis Anglaterra Joe Johnson 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
1988 Anglaterra Steve Davis Bandera de Gales Terry Griffiths 18–11 Crucible Theatre, Sheffield
1989 Anglaterra Steve Davis Anglaterra John Parrott 18–3 Crucible Theatre, Sheffield
1990 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Jimmy White 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1991 Anglaterra John Parrott Anglaterra Jimmy White 18–11 Crucible Theatre, Sheffield
1992 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Jimmy White 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
1993 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Jimmy White 18–5 Crucible Theatre, Sheffield
1994 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Jimmy White 18–17 Crucible Theatre, Sheffield
1995 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Nigel Bond 18–9 Crucible Theatre, Sheffield
1996 Escòcia Stephen Hendry Anglaterra Peter Ebdon 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1997 República d'Irlanda Ken Doherty Escòcia Stephen Hendry 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1998 Escòcia John Higgins República d'Irlanda Ken Doherty 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
1999 Escòcia Stephen Hendry Bandera de Gales Mark Williams 18–11 Crucible Theatre, Sheffield
2000 Bandera de Gales Mark Williams Bandera de Gales Mateo Stevens 18–16 Crucible Theatre, Sheffield
2001 Anglaterra Ronnie O'Sullivan Escòcia John Higgins 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
2002 Anglaterra Peter Ebdon Escòcia Stephen Hendry 18–17 Crucible Theatre, Sheffield
2003 Bandera de Gales Mark Williams República d'Irlanda Ken Doherty 18–16 Crucible Theatre, Sheffield
2004 Anglaterra Ronnie O'Sullivan Escòcia Graeme Dott 18–8 Crucible Theatre, Sheffield
2005 Anglaterra Shaun Murphy Bandera de Gales Mateo Stevens 18–16 Crucible Theatre, Sheffield
2006 Escòcia Graeme Dott Anglaterra Peter Ebdon 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
2007 Escòcia John Higgins Anglaterra Mark Selby 18–13 Crucible Theatre, Sheffield
2008 Anglaterra Ronnie O'Sullivan Anglaterra Ali Carter 18–8 Crucible Theatre, Sheffield
2009 Escòcia John Higgins Anglaterra Shaun Murphy 18–9 Crucible Theatre, Sheffield
2010 Austràlia Neil Robertson Escòcia Graeme Dott 18–13 Crucible Theatre, Sheffield
2011 Escòcia John Higgins Anglaterra Judd Trump 18–15 Crucible Theatre, Sheffield
2012 Anglaterra Ronnie O'Sullivan Anglaterra Ali Carter 18–11 Crucible Theatre, Sheffield
2013 Anglaterra Ronnie O'Sullivan Anglaterra Barry Hawkins 18–12 Crucible Theatre, Sheffield
2014 Anglaterra Mark Selby Anglaterra Ronnie O'Sullivan 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
2015 Anglaterra Stuart Bingham Anglaterra Shaun Murphy 18–15 Crucible Theatre, Sheffield
2016 Anglaterra Mark Selby Xina Ding Junhui 18–14 Crucible Theatre, Sheffield
2017 Anglaterra Mark Selby Escòcia John Higgins 18-15 Crucible Theatre, Sheffield
2018 Bandera de Gales Mark Williams Escòcia John Higgins 18-16 Crucible Theatre, Sheffield
2019 Bandera de Inglaterra Judd Trump Bandera de Escocia John Higgins 18-9 Crucible Theatre, Sheffield

 

Joe Davis 15 World Championships

Una carrera intachable de 15 títols de Campió de l'Món, així com 12 nous rècords de breaks (incloent la primera centena a 1.930 i el primer 147 en competició en 1.955), Davis sempre serà recordat com un dels grans de tots els temps de l'snooker.

A continuación podréis comprobar el historial de Joe Davis:

http://spainprosnooker.es/joe-davis/

Tras el dominio de Joe Davis, cogió el relevo su hermano, Fred Davis (3 títulos oficiales) y John Pulman (7 títulos oficiales) amb 8 coronas de campeón del mundo para cada uno, este último de forma consecutiva.

A continuación podréis comprobar el historial de Fred Davis Y John Pulman:

http://spainprosnooker.es/fred-davis/

http://spainprosnooker.es/john-pulman/

Tras el dominio de John Pulman, llegó el turno del John Spencer, que se hizo con el último título de la década de los sesenta (1969).

Ray Reardon, sería el gran protagonista de la década de los setenta, con seis títulos de campeón del mundo, dos de ellos en el Teatro Crucible de Sheffield.

A continuación podréis comprobar el historial de Ray Reardon:

http://spainprosnooker.es/ray-reardon/

Era Moderna Teatro Crucible

John Spencer v Cliff Thorburn

Últim 1977

Ray Reardon v Perrie Mans

Últim 1978

Terry Griffiths v Dennis Taylor

Últim 1979

Cliff Thorburn v Alex Higgins

Últim 1980

Steve Davis v Doug Mountjoy

Últim 1981

Alex Higgins v Ray Reardon

Últim 1982

Steve Davis v Cliff Thorburn

Últim 1983

Steve Davis v Jimmy White

Últim 1984

Dennis Taylor v Steve Davis

Últim 1985

Joe Johnson vs Steve Davis

Últim 1986

Steve Davis v Joe Johnson

Últim 1987

Steve Davis v Terry Griffiths

Últim 1988

Steve Davis v John Parrot

Últim 1989

Stephen Hendry v Jimmy White

Últim 1990

John Parrot v Jimmy White

Últim 1991

Stephen Hendry v Jimmy White

Últim 1992

Stephen Hendry v Jimmy White

Últim 1993

Stephen Hendry v Jimmy White

Últim 1994

Stephen Hendry v Nigel Bond

Últim 1995

Stephen Hendry v Peter Ebdon

Últim 1996

Ken Doherty v Stephen Hendry

Últim 1997

John Higgins v Ken Doherty

Últim 1998

Stephen Hendry v Mark Williams

Últim 1999

Mark Williams v Matthew Stevens

Últim 2000

Ronnie O’Sullivan v John Higgins

Últim 2001

Peter Ebdon v Stephen Hendry

Últim 2002

Mark Williams v ken Doherty

Últim 2003

Ronnie O’Sullivan v Graeme Dott

Últim 2004

Shaun Murphy v Matthew Stevens

Últim 2005

Graeme Dott v Peter Ebdon

Últim 2006

John Higgins v Mark Selby

Últim 2007

Ronnie O’Sullivan v Allister Carter

Últim 2008

John Higgins v Shaun Murphy

Últim 2009

Neil Robertson v Graeme Dott

Últim 2010

John Higgins v Judd Trump

Últim 2011

Ronnie O’Sullivan v Allister Carter

Últim 2012

Ronnie O’Sullivan v Barry Hawkins

Últim 2013

Mark Selby v Ronnie O’Sullivan

Últim 2014

Stuart Bingham v Shaun Murphy

Últim 2015

Mark Selby v Ding Junhui

Últim 2016

Mark Selby v John Higgins

Últim 2017

Mark Williams V John Higgins

Últim 2018

Judd Trump v John Higgins

Últim 2019

Vegi també

Players Championship 2020

LES SÈRIES CORAL CUP SEGONA PARADA AMB EL PLAYERS CHAMPIONSHIP 2020 EN DIRECTE I EN …